Triss i fullpoängare i dagens cidersläpp

Cider

Sommar och dags att bli ciderfrälst. I dagens släpp återfinns cider från tre av Sveriges mer rutinerade producenter. Tillsammans visar de den svenska ciderbredden samtidigt som kvaliteten genomgående är hög. Tre olika sorters cider – alla gjorda på 100 procent svensk frukt. 

Brut natur 2024 från Sent om Cider

Stockholm • 188:40 kr • 75 cl • 6% • LS 3042401

Äntligen en ny årgång av Brut natur. Förra året sålde cidern slut på bara ett par månader. Sent om cider, som gör sin cider på en blandning av dessert- och vildäpplen i ett garage i Saltsjöbaden, hör till Sveriges mest stabila producenter. Årligen gör de ett fåtal olika cidrar, där det framför allt är äpplena som skiljer sig åt. Resultatet är alltjämt stabilt och av hög kvalitet, men bästa av allt: husstilen är tydlig. Den rika cidern har en lätt sötma som balanserar den höga syran och lyfter fram fruktigheten, och en försiktig stallighet bidrar med komplexitet. God att dricka nu, som den är, till ost, till skaldjur – men minst en flaska bör också hamna i lagringskylen.

F.W.A Straight outta Dalby från Fruktstereo
Malmö • 249 kr • 150 cl • 6,5% • LS 3388406
En festlig magnumflaska perfekt att ställa fram på sommarpartyt. Den här cidern har Fruktstereo gjort i flera år, men det är som att den poppar lite extra i år – när den för första gången släpps på storflaska. Cidern är  gjord på äpplen (och lite päron) från en gammal äppelodling utanför Dalby som stått övergiven i över 25 år – vilket sannolikt gjort äpplena väl lämpade för just dryck. Frukten har först fått macerera ett dygn och sedan jäst naturligt. Här finns en fin koncentration vars aromer sträcker sig från gröna äpplen och stenfrukt till solvarm citrus. Syran är hög och cidern är torr – men helheten har ett djup och det finns både en elegans och komplexitet. Ett riktigt sommarbubbel.

Lagom Dryg från Dryg Cider
Malmö • 27 kr • 25 cl • 4,2% • LS 3361735
Drygs ciderfamilj har fått ett småsyskon – som är lättare, snällare och publikare. Här har den tanninrika, typiska Dryg-cidern blandats ut med en lika söt som syrlig äppelmust från skånska dessertäpplen. Det sänker inte bara alkoholen, utan syran balanseras av sötman och fram träder en rik äpplighet som inte finns i en helt utjäst cider. Det här är farligt lättdrucket – samtidigt som det finns en mjukt stallig komplexitet från gårdens cideräpplen. En bra inkörsport till svensk hantverkscider. 


Ps. Beernews är beroende av starka supporters. För 35 kronor i månaden kan du bli Beernews Patron – då får du exklusiv tillgång till podden Beernews Deluxe plus tävlingar och annat kul. Gå med HÄR.