I nästa del av Ciderstafetten frågar gänget bakom Ciderbruket ut Linnéa och Léonie som driver Stockholmsrestaurangen OkOK, som har specialiserat sig på just cider. Det blir ett samtal om oerfarna cidergäster och hur det är att kombinera cider med mat.
”Vi vill ställa våra frågor till OkOK Stockholm eftersom de är den enda ciderbaren i Stockholm som specifikt lyfter lokal och svensk hantverkscider. De lovade till och med att köpa vår cider innan vi hade någon att leverera. Det känns hoppfullt inför framtiden när det finns aktörer som dem, och vi vill gärna ge dem lite synlighet.” – Ciderbruket
Hur kommer det sig att ni är inriktade på cider, hur började det?
– Det är en kärlek till cider och hållbarhet. Det finns väldigt mycket cider som produceras i Sverige och i våra grannländer, men det är fortfarande en underskattad produkt.
Kan ni berätta hur era gäster upplever och reagerar på svensk cider i olika stilar?
– Många som kommer till vår restaurang har väldigt liten erfarenhet av cider. De senaste åren har intresset vuxit, och gästerna blir förvånade över att cider finns i så många olika stilar. Många har en bild av cider som en söt dryck. Det är kul att se våra gäster gå härifrån med en större uppskattning för cider.
Vilka typer av cider gillar gästerna bäst, och är det någon stil ni som restaurang saknar?
– Det varierar vad folk vill ha, precis som med vin. Vi försöker hitta något som passar gästens smak – där vissa tycker att en sötare svensk cider kan vara väldigt intressant, medan andra ser en torr cider med lägre syra som mer spännande.
Vilken utveckling har ni sett hos svensk småskalig cider sedan ni började servera den?
– Alkoholfri cider är något som allt fler producenter har börjat göra, och vi ser generellt att det finns en stor efterfrågan på alkoholfri dryck.
Hur tänker ni kring matchning av cider och mat?
– Cider går att kombinera med mat på precis samma sätt som vin – torrare, sötare och så vidare.
Vad tror ni svenska cidertillverkare behöver göra för att nå ut till fler?
– Ha en bra och kontinuerlig kommunikation med restauranger och hålla oss uppdaterade om era nya produkter och er utveckling!
Läs också:
”Här öppnas dörrarna till ciderns universum”
–
Ps. Du prenumererar väl på Beernews nyhetsbrev? Då får du veckans alla nyheter i mejlkorgen varje måndag. Signa upp dig HÄR.