30 år med sjöodjur och presidenter

Kärleksförklaring

Jämtlands Bryggeri har firat hela året. Nu är det dags för Beernews kärleksförklaring till en av den svenska hantverksölens pionjärer – plus presidenten som överlevt tre decennier, en helvetisk humlechock och ett av Sveriges mest ikoniska julöl.

Sedan förra sommaren har var och vartannat svenskt småbryggeri öppnat för gårdsförsäljning. Men ett av Sveriges mest anrika hantverksbryggerier, Jämtlands Bryggeri, har valt att avstå från att införa kunskapshöjande studiebesök med tillhörande ölförsäljning.

Varför då, kan man undra?

Förklaringen är att Pilgrimstad, tre mil utanför Östersund, ligger lite väl avsides. Här, bland jämtländska barrträd och myrar vid Revsundssjön, gjorde pilgrimerna förr i tiden halt för att dricka ur en källa vars vatten enligt sägnen kunde bota allehanda krämpor. Trots det passande namnet har bryggeriet på orten ännu inte blivit någon destination för ölturister. Vilket är synd. För om något svenskt bryggeri förtjänar en pilgrimsfärd så är det Jämtlands Bryggeri.

I år fyller Jämtlands trettio bast. Det är en aktningsvärd ålder i en bransch där bryggerier kommer och går och där tre decennier framstår som en mindre geologisk tidsålder. När Jämtlands Bryggeri slog upp portarna såg det svenska öllandskapet helt annorlunda ut. Mikrobryggerierna var försvinnande få och Systembolagets hyllor dominerades av ljus lager från de stora bryggerierna.

Allt började med en idé om att skapa ett eget festivalöl till Storsjöyran. Det fick namnet President, efter Republiken Jämtlands dåvarande president Ewert Ljusberg, vars porträtt också hamnade på etiketten. Någon hade visserligen glömt att fråga Ewert Ljusberg själv om lov, men den ölälskande presidenten tog det med gott humör och gav sin välsignelse i efterhand. Hans ansikte prydde sedan etiketten i hela 27 år, innan det 2023 var dags för det senaste presidentbytet. Numera är det skådespelaren Eva Röse, Republiken Jämtlands nuvarande president, som blickar ut från flaskan. Ölet är däremot precis detsamma.

Presidenten fick dock en ganska besvärlig start. Den första brygden smakade nämligen inte alls som den skulle och fick kasseras. Men bryggeriet tog nya tag och snart började det hända saker i Pilgrimstad.

Med den brittiske bryggmästaren David Jones vid rodret blev Jämtlands Bryggeri ett av den svenska ölrevolutionens viktigaste namn. Hell, ett av bryggeriets första öl, chockade med sin enorma beska och förebådade IPA-explosionen som snart skulle svepa över världen. I den svenska ölvärlden fick Hell lite samma betydelse som Sex Pistols Never Mind the Bollocks för punken och N.W.A.:s Straight Outta Compton för hiphopen; alla som hörde plattorna ville greppa en gitarr eller börja spotta rim. Och nog var det många som drack en flaska Hell och sedan ville starta ett eget bryggeri.

Även medaljerna började trilla in. Under många år prenumererade Jämtlands Bryggeri på utmärkelser vid Stockholm Beer & Whisky Festival. Men pionjärbryggeriet fortsätter att leverera. I år utsågs dubbelbocken Lucifer till mässans bästa öl alla kategorier på En Öl & Whiskymässa i Göteborg.

Nu på måndag, när Systembolagets julöl släpps, återvänder återigen bryggeriets verkliga storsäljare. Jämtlands Julöl har sedan 1997 hållit ångan uppe på bryggeriet i både med- och motgångar. Sveriges äldsta julöl från ett hantverksbryggeri, med ett tomteluvsprytt Storsjöodjur på etiketten, brukar toppa ölskribenternas julölstips. En maltig klassiker som fortfarande hör till allra de säkraste korten på julbordet.

Så grattis på 30-årsdagen, Jämtlands Bryggeri. Vi höjer ett glas för en jämtländsk goknul som har överlevt både öltrender, presidentbyten och åtskilliga prövningar i en ombytlig bransch. Det är en bedrift som är väl värd att skåla för.

–
Psst! Får du Beernews i mailen? Gör som tusentals andra och starta måndagen med veckans alla nyheter samlade i mailkorgen. Signa upp dig HÄR.