Det inflytelserika nederländska bryggeriet De Molen har bryggt sitt sista öl. När bryggeriet nu lägger ner verksamheten gör grundaren Menno Olivier en nystart i Spanien – och Beerbliotek minns hur allt började på hans ölfestival.
När Brouwerij De Molen grundades 2004 av Menno Olivier blev det snabbt ett av Nederländernas mest inflytelserika hantverksbryggerier. I den gamla kvarnen De Arkduif skapades öl som Hel & Verdoemenis, Bommen & Granaten och Rasputin – mörka och kompromisslösa brygder som satte den lilla orten Bodegraven på ölkartan.
Men efter 21 år är det slut. Den 1 oktober 2025 bryggdes den sista ölen och kort därefter kom beskedet från ägaren Royal Swinkels Family Brewers – samma familjeägda koncern som driver Bavaria, Palm och Rodenbach – att Brouwerij De Molen nu stänger för gott. Enligt företaget gick bryggeriet inte längre att driva lönsamt efter flera år av fallande efterfrågan, höga kostnader och ett ogynnsamt hyresavtal.
För grundaren Menno Olivier blir nedläggningen istället början på något nytt. Efter att ha lanserat sitt eget varumärke har han nu dragit igång ett samarbete med spanska La Pirata Brewing som kanske är mest kända för sina experimentella brygder.
– Jag har alltid beundrat La Pirata Brewing för deras gränslösa kreativitet och okonventionella inställning till öl. Det här samarbetet gör att jag kan fortsätta driva Menno Olivier Brewing samtidigt som jag bidrar med kunskap och idéer hos La Pirata, säger Menno Olivier till Beertasting.com.
För många ölälskare markerar nedläggningen slutet för ett av Europas mest respekterade bryggerier, som under två decennier inspirerat många andra hantverksbryggare, både i och utanför Nederländerna. Flera svenska bryggerier har samarbetat med De Molen genom åren, bland dem Beerbliotek i Göteborg.
– Vi tycker det är väldigt tråkigt att De Molen stänger. Det var faktiskt under deras Borefts Beer Festival som Adam, Darryl och jag bestämde oss för att starta Beerbliotek, säger Richard Bull.
Han berättar att Menno Olivier importerade den allra första pallen Beerbliotek-öl som lämnade Sverige 2014 efter att de träffats under en tap takeover på Ölrepubliken i Göteborg.
– Vi har skickat en hel del öl till De Molen sedan dess och Boreftsfestivalen har alltid varit en favorit. Därför känns det extra tråkigt att se bryggeriet försvinna, säger Richard Bull.
Bryggeriets butik och webbshop kommer att fortsätta sälja öl fram till årets slut eller så länge lagret räcker. Royal Swinkels uppger dock att vissa av De Molens öl kan fortsätta att bryggas inom koncernen. Den historiska kvarnen De Arkduif och de anslutande bryggerilokalerna kommer nu att omvandlas till bostäder.
–
Ps. Beernews är beroende av starka supporters. För 35 kronor i månaden kan du bli Beernews Patron – då får du exklusiv tillgång till podden Beernews Deluxe plus tävlingar och annat kul. Gå med HÄR.