Det är inte många platser, om ens något i Sverige, dit man kan gå för att vägledas in i ciderns värld. Men med lika delar bestämdhet, entusiasm och kärlek är det omöjligt att inte lämna den här platsen med nya insikter, inspiration och smakerfarenheter. Veckans ciderställe är Ok ok på Gärdet i Stockholm.
”Hej och välkomna – här börjar man alltid med ett glas cider. På fat serverar vi idag en vildjäst cider från Kanada där äpplen jäst med både svarta vinbär och Cabernet franc-druvor, en perfekt start.”
Så börjar det, och därefter är det bara att åka med. På Ok ok är det krögarparet Léonie och Linnéa Lilla som håller i taktpinnen. Trots att den lilla krogen funnits i fyra år är det förvånansvärt få som vet om den. Men de som vet, de vet – och det är som att vi ruvar på en liten hemlighet vi inte riktigt vill dela med oss av.
Att platsen är unik förstår man genast, och det trots att den lilla lokalen en halv trappa ner från vägen är relativt anspråkslös. Möblemanget är enkelt och anor från fiskbutiken som tidigare låg här finns kvar. Men istället för fisk är nu kyldisken fylld av färggranna ciderflaskor och i fönstren in i lokalen drar en röd neonskylt blickarna till sig.
Vi instrueras att välja två-tre smårätter var från den lilla menyn som ändras dagligen, rätterna är pigga med asiatiska inslag – vällagade och smarriga. Medan maten ramlar in, en efter en, fortgår ciderresan. Det är inte utan att man funderar på om det finns några andra än just Léonie och Linnéa Lill, som hade kunnat erbjuda samma resa.
Det är ingen nybörjarcider som serveras här, det är vildjäst och naturvinslikt. Ofta har äpplen samjäst med andra frukter. Sannolikt är det få av restaurangens gäster som någonsin provat något liknande. Ändå dricker de glas efter glas, med växande entusiasm. Det är inte bara smaken som står i fokus, budskapen är tydliga. De äpplen som finns behöver tas om hand och dryck är ett utmärkt sätt. Dessutom är det viktigt att stötta producenterna i vår närhet, som gör just det – support your local, support your local, får vi berättat för oss.
Sent om cider, Udda cider, Brutes och Fruktstereo hör till de svenska representanterna. Men det finns också gott om cider från andra delar av världen, inte minst USA och Kanada, som visar vart ciderlandet ligger på andra platser.
Kunskapsnivån och engagemanget är imponerande, och de balanserar på en linje där de vågar pusha gästerna att prova nya saker utan att det blir avskräckande. Självklart får du dricka annat, det finns lokalt öl och naturligt vin, men upplevelsen blir aldrig densamma med det i glasen.
Avslutningsvis är den baskiska ostkakan ett måste, och också den är en anledning att komma tillbaka. Igen och igen.
–
Ps. Du prenumererar väl på Beernews nyhetsbrev? Då får du veckans alla nyheter i mejlkorgen varje måndag. Signa upp dig HÄR.