Som Beernews skrev igår väckte Systembolagets prissänkning av varor i samband med införandet av den differentierade alkoholskatten starka känslor hos bryggerierna – då den positiva effekten inledningsvis helt skulle utebli. Nu har Systembolaget ändrat villkoren.
Systembolagets hantering av differentierad alkoholskatt för landets småbryggerier skulle initialt ha inneburit en prissänkning för berört öl, både på ut- och inpris, motsvarande skattelättnaden. Bryggerierna, som då skulle snuvas på sin skattelättnad, ifrågasatte i många fall beslutet och efterfrågade omedelbart en möjlighet för extra prisjustering – vilket nu blir verklighet, när Systembolaget backar.
– Vi har lyssnat på våra leverantörer och bestämt oss för att erbjuda dem ett extra justeringstillfälle av pris inför skatteförändringen den 1 juli. Det betyder att alla leverantörer som omfattas av differentierad alkoholskatt kommer få möjlighet att justera sina priser i samband med skatteförändringen. Det innebär att de själva kan välja att öka sin egen marginal eller sänka priset till kund, säger Systembolagets sortimentschef Ulf Sjödin till Beernews.
Prisjusteringar görs annars två gånger per år, i mars och september, vilket enligt den första modellen inneburit att bryggerierna hade haft möjlighet att justera priserna först efter två månader. På så sätt hade effekten av skattelättnaden förskjutits i två månader, men det hade också inneburit badwill för bryggerierna när de sedan behövt höja sina priser igen.
– Vi är måna om att den näringspolitiska åtgärden om differentierad alkoholskatt som träder i kraft 1 juli får önskvärd effekt. Detta beslut har vi kommunicerat till våra leverantörer, avslutar Ulf Sjödin.
Beernews sökte Systembolaget både i onsdags och torsdags med anledning av prissänkningen.
–
Ps. Beernews är beroende av starka supporters. För 35 kronor i månaden kan du bli Beernews Patron – då får du exklusiv tillgång till podden Beernews Deluxe plus tävlingar och annat kul. Gå med HÄR.
