Sveriges bästa hembryggare 2019 utsedd

Henrik Kristedal är tillsammans med Pernilla Zackrisson svensk mästare 2019. Foto: Peter Lindh

I går, lördag, avgjordes SM i hembryggning i Solna och den som gick segrande ur den striden var Henrik Kristedal och Pernilla Zackrisson med sin SheepFucker English Brown Ale.

När segern var klar var det en väldigt glad Henrik Kristedal, som stod på scenen.
– Det här fantastiskt kul, jag har varit tvåa tre gånger och trea en gång tidigare, säger han.
– Nu ska jag fira med att dricka god hembryggd öl!

Se alla bilderna från festen här

Här är hela lista på medaljörer:

Domartävlingen

Klass 1 Mild/Karaktärsfull Lager

Guld 1:H Tysk Pilsner
Brygdnamn Den siste tysken
Bryggare Fredrik Olsson och Mikael Andersson

Domarmotivering:
Krispig, balanserad med tydliga örtiga humlearomer och beska.
Lika god som lättdrucken.
En öl i Welt-klasse.

Silver 1:F Schwarzbier
Brygdnamn Helheim
Bryggare Jonas Andersson

Domarmotivering:
Rostad brödighet som övergår i en harmonisk torr chokladavslutning.
Fade to black, en tysk schwarzbier av högsta klass.

Brons 1:I Internationell Lager
Brygdnamn Dag
Bryggare Jonas Andersson

Domarmotivering:
Ren, snygg och välbalanserad
vilket gör den till ett tydligt internationellt stjärnskott.
Less is more.

Klass 2 Kraftig Lager

Guld 2:D Modern Mörk Lager
Brygdnamn Didelta Undeviginti
Bryggare Robert Siirilä

Domarmotivering:
Magiskt bra balans mellan kaffe, choklad och sommarfräsch humle
ger denna bryggd en sällan skådad elegans.

Silver 2:B Dubbelbock
Brygdnamn Check Mark Bryggare Jonas Carlfjord

Domarmotivering:
Denna gräddstuvade vörtlimpa blev skördad i exakt rätt rid.

Brons 2:A Bock
Brygdnamn FunktionsÖl My Bock
Bryggare Petter Eistrand och Tommy Fröberg

Domarmotivering:
Med denna gräddiga maltkropp
förflyttade denna goda bock oss genast till en biergarten i Bayern.

Klass 3 Mild Ale

Guld 3:E Brittisk Brown Ale
Brygdnamn SheepFucker English Brown Ale
Bryggare Henrik Kristedal och Pernilla Zackrisson

Domarmotivering:
En välbalanserad brittisk öl med karamell och knäck i harmoni,
bättre kan en brown inte bli.

Silver 3:C Irländsk Red Ale
Brygdnamn O’Bearson’s Red
Bryggare Tor Björnsson

Domarmotivering:
En öl som håller från början till slut.
Finstämd sirapsknäck och karamell men ändå väldigt snäll.
Arom, kropp och själ denna irish red smakar extremt väl.

Brons 3:B Kölsch
Brygdnamn Dem Guten, Schönen, Wahren
Bryggare Mikael Josefsson

Domarmotivering:
En halmgul elegant tysk med honungslen sädighet.
Hinkabilitet som vi nu även finner utanför Köln.

Klass 4 Karaktärsfull Ale

Guld 4:B Engelsk Strong Bitter (ESB)
Brygdnamn Extra Mudlark
Bryggare Jonas Carlfjord

Domarmotivering:
En komplex maltighet och en fyllig knäckighet
vilket balanseras av en tydlig beska
och med kompletterande estrar.

Silver 4:C Pale Ale (APA)
Brygdnamn Tetragamma Undeviginti
Bryggare Robert Siirilä
Domarmotivering:
En pigg fräsch blommig humlighet
vilket kompletteras av en välavvägd maltighet
som passar en sommardag.

Brons 4:A Engelsk Best Bitter
Brygdnamn Most Significant Bitter
Bryggare Mikael Josefsson

Domarmotivering:
En kryddig humle och en rostad maltighet
vilket fylls upp med en släng av Werther’s Orginal.

Klass 5 Kraftig Ale

Guld 5:F Barley Wine
Brygdnamn Fancy Barley
Bryggare Daniel Åkerblom och Tor Björnsson

Domarmotivering:
Ett komplext öl med toner av fruktkaka och karamell,
samt maltsötma och värmande alkohol
i perfekt balans.

Silver 5:C IPA
Brygdnamn Spring IPA
Bryggare Ronny Hagala och Patrik Hegenbart

Domarmotivering:
Fruktig och frisk med fräscha citrustoner.
Elegant och välbalanserad med lätt karamell.

Brons 5:A Scottish Strong Ale 90/-
Brygdnamn Turist i tillvaron
Bryggare Simon Svensson

Domarmotivering:
Maltig och karamellig med smak av kola och knäck
i harmoni med en lätt rökighet.
Trots detta en lättdrucken skotte.

Klass 6 Veteöl

Guld 6:A Ljus veteöl av sydtysk typ
Brygdnamn Veteslatten
Bryggare Jan Berglund

Domarmotivering:
Fräsch och elegant med alla de rätta egenskaperna
i komplex samvariation.
En stolt stilikon som höjer sig över mängden.

Silver 6:E Weizenbock
Brygdnamn Sator
Bryggare Peter Högström
Domarmotivering:
Stark och snygg rödbrunett med bägge fötterna på jorden
– den ena vilande på mörk kola och choklad,
den andra på en matta av kryddiga fenoler
och lätta bananestrar.

Brons 6:A Ljus veteöl av sydtysk typ
Brygdnamn Tolvans Vetekatten
Bryggare Pontus Krave

Domarmotivering:
Som en provkarta på egenskaper hos en ljus weissbier
– massor av skumbanan och nejlika over en lätt kropp.
Klar och samtidigt yppigt generös.

Klass 7 Mild Stout/Porter

Guld 7:A Dry Stout
Brygdnamn Kjell O´Bechamel
Bryggare Daniel Åkerblom

Domarmotivering:
Mjukt rostad och stilren dry stout med lång smak och rakryggad beska.
Ett välbalanserat, lätt och fint exemplar med hög hinkabilitet.

Silver 7:D Porter
Brygdnamn PRP
Bryggare Nicklas Lathvenis

Domarmotivering:
En kraftfull men ändå len, mjukt chokladig porter
– snygg blandning av svensk och engelsk stil.
Njut den rumstempererad, då öppnar den sig som en blomma!

Brons 7:E Oatmeal Stout
Brygdnamn Rob Roy
Bryggare Tobias Strand

Domarmotivering:
I den rymliga kroppen samsas mjukhet och en stoutig rostning
med choklad, kaffe och en diskret russinton.
En klockren oatmeal stout!

Klass 8 Kraftig Stout/Porter

Guld 8:E Övriga klassiska i kategori Kraftig Stout/Porter, Baltisk Porter
Brygdnamn Fredens hav – nr 107 – baltisk porter
Bryggare Karl Rüter
Domarmotivering:
Underbart välbryggd Baltic Porter både tekniskt och i kompositionen.
Lyckat grepp med överjäst version av ölen.
Får oss att längta till Baltikum.

Silver 8:C Imperial Porter
Brygdnamn Octogamma Undeviginti
Bryggare Robert Siirilä

Domarmotivering:
En farligt lättdrucken Imperial Porter med härliga vinösa toner av lagring:
russin, dadlar och kokos.

Brons 8:D Imperial Stout
Brygdnamn Breweriet Winter Is Coming
Bryggare Daniel Markänger

Domarmotivering:
En komplex imperialist som har allt
och låter alla smaker tala.

Klass 9 Belgisk och Fransk Ale

Guld 9:G Mörk Stark Belgisk Ale
Brygdnamn Halltorparns Trappist
Bryggare Mikael Wall

Domarmotivering:
En rejäl belgisk chokladbakelse med mandelmassa på flaska.
Välbalanserad
med stort djup och suverän karaktär.

Silver 9:G Mörk Stark Belgisk Ale
Brygdnamn Quille Quad
Bryggare Niklas Johansson

Domarmotivering:
Mjuk, söt och fruktig mörk belgare
som värmer bra framför brasan.
Mumsigt värre!

Brons 9:I Bière de Garde
Brygdnamn ‘Allo, ‘allo!
Bryggare Niklas Stenlås, Magnus Isaksson och Gustav Dominicus

Domarmotivering:
Från bondgården kommer en komplex
men samtidigt balanserad maltprofil.
Klar och ren i sin framtoning
och jättegod.

Klass 10 Syrlig öl

Guld 10:C Fruktlambik
Brygdnamn Innan mörkret tar oss
Bryggare Karl Arbin

Domarmotivering:
Mor Ellen och herr Kanel dansade en sommar och log brett.
Nio månader därefter föddes en liten suris
som gav upp ett mörkt kriek.

Silver 10:B Geuze
Brygdnamn Brasse, 4:e uttaget, grundölet
Bryggare Fredrik Ekstedt, Sebastian Jonsson, Christian Johansson, Magnus Vasilis,
Karl Janred, Martin Jonsson, Carl Stenbratt, Ingemar Jansson,
Daniel Rutgersson, Justin Goodrich, Fredrik Gustavsson och Therese Mortensen
Domarmotivering:
En liten trähäst på gummihjul lastad med frukt och balanserad syra.
En fantastisk Geuze som trumfar den finaste riesling
och får de suraste domarna att brista ut i varma leenden.

Brons 10:F Övrigt klassiskt syrligt öl
Brygdnamn Raspberry Cauldron
Bryggare Mattias Engström

Domarmotivering:
Rysligt välbalanserad fruktsuris
där hallonsyrorna mjukas upp av lenaste mjölksockervadd
och får oss att längta till sommaren.

Klass 11 Specialöl

Guld 11:I Trä och fatlagrade öl, Imperial Stout
Brygdnamn Makers Imperial
Bryggare Andreas Högfeldt

Domarmotivering:
Mörk och vacker som en natt i Kentucky
med rik och ren doft.
Stor, kraftfull och generös med rika inslag av rostad malt
och balanserande beska.
Helheten avrundas av mjuka bourbontoner som gör ölet krämigt.
En ren, fyllig och läcker imperial stout av kejserlig klass.

Silver 11:K Eisbock
Brygdnamn Trapped Under Eis
Bryggare Daniel Åkerblom

Domarmotivering:
Snygg med stor, söt doft av malt och mandelmassa.
Enorm maltsmak med lättrostad karamellighet och fint balanserande humle.
Helheten känns märkligt ren och tilltalande.
Trots sitt isiga ursprung är ölet värmande.

Brons 11:E Porter/Stout special
Brygdnamn Snörök
Bryggare Per Söderberg, Mikael Sääf och Ulf Persson

Domarmotivering:
Diskret och elegant porter med fint rostad och karamellig karaktär
där malten bildar ryggrad
tillsammans med en balanserad rökighet.
Lätt, mild och krispig lyckas denna rökporter kombinera karaktär och renhet.

Folkets val
Klass 1 – Lager & Underjäst öl
168 Edelstoff – Gustav Lindh

Klass 2 – Maltdominerad öl
188 Snake Blade – Daniel Åkerblom

Klass 3 – Humledominerad öl
339 Jag förstår inte folk som bara beställer in EN bars – Tobias Janius

Klass 4 – Jästdominerad öl
336 Mårdsås – Tobias, Staffan Odenstad, Peter Bergman
Peter Blomberg & Esko Airas

Klass 5 – Syrligt & Spontanjäst öl
328 Gösen – Staffan Högfeldt
Andreas Högfeldt

Klass 6 – Övrigt öl
352 Kan innehålla spår av hallon – Tove Scharin Beckman, Fredrik Diits Vikström &
Aina Florin Persson

Klass 7 – Cider & Mjöd
107 Blåbär Ingefära – David Svensson

Klass 8 – Folköl
204 Sour German – Raspberry – Patrik Svensk, Carl Sundstedt
Marcus Löthman & Pontus Lakso

Etikettävlingen
517 Oh’no Occult Imperial Stout – Claes Eliasson
Tobias Janius

 

ANNONS

ANNONS

Dela artikeln Sveriges bästa hembryggare 2019 utsedd

mm

Peter Lindh

Gillar IPA. Och DIPA. Och SIPA.

Visa kommentarer