“Linus var driven och nyfiken på allt”

Kärleksförklaring

Vänner och branschkollegor samlades i veckan på Haket i Göteborg för att minnas och hedra Linus Pilebrand – bryggaren, destillatören, musikern och människan som med sitt engagemang berörde många och nu lämnar ett stort tomrum efter sig.

”Det är med mycket stor sorg som vi måste meddela att vår huvudbryggare Linus Pilebrand avled på jobbet i tisdags den 24 juni. Ambulans och akutläkare kom till bryggeriet men kunde bara konstatera att Linus hade gått bort. Det är svårt att sätta ord på den extrema sorg, tomhet och smärta vi nu alla känner. Våra tankar går till alla anhöriga, nära och kära,” skrev Göteborgs Nya Bryggeri i sitt officiella uttalande på Facebook. 

En vecka efter beskedet samlas ett åttiotal personer på Haket i Göteborg. Bland dem finns folk från stadens många bryggerier, barndomsvänner och nära ölvänner. Cattis Ledius, som driver Haket – en av Göteborgs mest älskade ölbarer och en viktig mötesplats för stadens ölscen – har bjudit in till minnesstunden. Hon ställer sig framför de församlade gästerna och berättar att hon på det här sättet vill hedra Linus, som bara kort innan sin bortgång hörde av sig och föreslog att de skulle ta en öl tillsammans. Den ölen blev aldrig av, så därför samlar hon nu Linus vänner för att höja ett glas till hans minne.

Richard Bull, vd på Beerbliotek där Linus började sin karriär under sin bryggarutbildning, håller också ett kort tal. Han talar med värme och respekt om sin forna arbetskamrat:

– Linus var en av de mest engagerade och ambitiösa lärlingar som jag någonsin träffat. Han var aldrig rädd för att ta i och lära sig allt som behövdes, och han hade en otrolig arbetsmoral. Han var beredd att göra allt – packning, bryggning och allt där emellan – vilket är avgörande i produktionen.

Adam Norman, som arbetade tillsammans med Richard och Linus under den perioden, bekräftar bilden:

– Han var alltid väldigt nyfiken och otroligt driven. Han var en del av teamet när vi utvecklade recepten, bland annat till Moment of Clarity, där han bidrog med både sensorisk utveckling och smakjusteringar.

Linus Pilebrand var inte bara bryggare utan också musiker med rötter i metal- och punkvärlden. Han gillade framför allt doom-metal, en tyngre och mörkare undergenre inom metal, och hade flera år bakom sig som turnerande musiker och sångare och gitarrist i band som Beneath The Frozen Soil och Crowlegion. Han hade även erfarenhet av att arbeta i musikaffär och som reparatör av instrument. Ola Jonsson, vd på Göteborgs Nya Bryggeri, beskriver hur musiken var en viktig del av Linus kreativitet och arbetsprocess:

– Jag förstod efter tag hur musiken präglade Linus. Efter varje ny brygd satte han på sin favoritmusik, och vi som kände honom vet vad det innebar…

Linus Pilebrand gjorde en snabb karriär och blev huvudbryggare på Göteborgs Nya Bryggeri 2017, ett bryggeri som främst fokuserar på lager, pilsner och öl i klassiska stilar. Han tog hand om bryggeriets ölutbud med stor omsorg och hade ett öga för det enkla och välbalanserade. Parallellt tog han initiativet att utveckla undervarumärket GBG Brew, som under hans ledning snabbt växte och fick ett eget starkt liv.

– Känslan var solklar, han fick jobbet direkt. Sedan dess har Linus stått i brygghuset och bryggt miljoner liter öl. Snart började Linus ta fram nya recept och kom med spännande idéer. GBG Brew blev en ny innovativ serie med bland annat fatlagringar, vilket var helt nytt för oss. Tack vare Linus träffsäkerhet med smaker har vi kunnat bredda vårt utbud, säger Ola Jonsson.

Janko, eller Jan-Erik Svensson som han egentligen heter, är en av Sveriges mest kända och respekterade ölexperter. Han lärde känna Linus under hans tid på Göteborgs Nya Bryggeri och beskriver honom så här:

– Linus var en sådan person som man kunde prata om djupt personliga saker med, trots att – eller kanske på grund av – att vi egentligen inte kände varandra särskilt väl. Han hade en unik förmåga att få en att känna sig sedd och intressant. Vi klickade omedelbart. Det var inte bara ölet, utan kanske framför allt våra gemensamma rötter i Småland och mellersta Kalmar län. Hans kärlek till hembygden fick mig att upptäcka tjusningen i Alsteråns dalgång och inte minst träkyrkan i Krokshult. Och vi delade många tankar om öl och livet. Det är en stor sorg att mista honom.

Johan Håkansson, som driver Ängöl i Kalmar, tar också upp kopplingen till Småland:

– Linus var ju uppväxt i Kalmartrakten och återvände gärna hit på besök. Därför blev det naturligt att han kom att umgås med oss på Ängöl och vi fick chansen att göra två collabs tillsammans. Linus var driven av både experimentlusta och av historien, vilket valet av öltyper vi bryggde tillsammans vittnar om; en syrlig hazy frukt-IPA och en rököl i bambergsk stil. Det var lätt att komma överens trots att Linus inte kompromissade i onödan. En härlig människa att utbyta erfarenheter och kunskaper med.

Linus var också engagerad i destillation och romproduktion genom Ramberget Rom, ett projekt han startade tillsammans med Anders Hedlund. Företaget är i uppstartsfasen och nyligen satte Linus 5000 liter vört på jäsning. I dagarna hade de slutit ett avtal med Beerbliotek om att producera rommen på deras destilleri, Wet City Spirits.

– Vi startade bolaget vid årsskiftet 2023-2024. Linus, som hade näsan för smakerna och var en skicklig destillatör, drev processen framåt. Just nu har vi ett lager ekologisk melass, några provbatcher och ekfat som väntar på att fyllas, men inga färdiga produkter. Framtiden känns oviss och vi diskuterar möjligheten att någon annan ska kliva in och fortsätta arbetet, säger Anders Hedlund.

Utöver sitt hantverk var Linus också involverad i utbildningen för blivande bryggeritekniker vid Campus Nynäshamn, där han höll föreläsningar om yrkets risker och utmaningar.

– Han var med i ledningsgruppen, ringde ofta och bollade idéer. Han var också alltid den som fick ha den första föreläsningen och han gjorde det briljant. Han kunde på ett kärleksfullt sätt visa på riskerna i yrket och ge tips som verkligen hjälpte de studerande att förstå branschens utmaningar. Det är en stor förlust för utbildningen att han nu gått bort, säger Mathias Brorson, utbildningsansvarig på Campus Nynäshamn.

Alla de som kände och arbetade med Linus vittnar om en person som alltid var hjälpsam och generös med sina kunskaper, med en glöd som smittade av sig på alla i hans närhet. Fredrik Gustavsson, som driver Göteborgsbryggeriet Bearded Rabbit tillsammans med Therese Mortensen, reagerade med stor sorg på beskedet:

– Det kom verkligen som en chock och jag kunde inte förmedla det med ord utan fick lämna över telefonen med nyheten till Therese. Vi sjönk liksom ihop i ”inte ännu en förlorad ölvän”. Linus var en person som alltid var hjälpsam och gav tips när man hade något problem med utrustningen i bryggeriet. Det fanns en härlig glöd hos honom i att starta något eget och det var något vi såg fram emot att följa. Men nu tog allt slut, alldeles för tidigt. 

Robin Johnander, grundare och bryggare på Gamla Enskede Bryggeri i Stockholm, lärde också känna Linus genom att de båda var bryggare:

– Vi lärde känna varandra genom ett gemensamt problem med malt. Samtalen gled över på musik och öl och vi fann stöttning hos varandra. Även om Linus kunde vara svartsynt under perioder så fanns där en humor och ett stort hjärta. Nästan varje gång han var i Stockholm sov han på soffan på kontoret. Jag kommer sakna honom något så fruktansvärt. Den första tanken när något händer eller när jag kör fast är att ringa Linus och bolla.

Linus Pilebrand lämnar efter sig två barn, en son och en dotter, samt sin mamma i Kalmar. Anders Hedlund uttrycker sin sorg över familjens situation:

– Första tanken när jag fick höra nyheten var hans barn. Det är en tung sorg för dem.

Den samlade ölscenen i Göteborg och i hela Ölsverige sörjer nu en bryggare och människa som på många sätt var unik – idérik, varm, kunnig och djupt engagerad i allt han tog sig för. På Göteborgs Nya Bryggeri finns nu en minnesbok öppen för alla som vill lämna en hälsning och hedra Linus Pilebrands minne. Enligt hans vänner avled Linus till följd av en hjärtattack. Han blev 43 år gammal.

– Vi vill ta tillvara hans arv som satte stort avtryck och föra det vidare. Vila i frid Linus, säger Ola Jonsson.

Ps. Du prenumererar väl på Beernews nyhetsbrev? Då får du veckans alla nyheter i mejlkorgen varje måndag. Signa upp dig HÄR.