Hur mycket kan ett glas egentligen påverka ölet? Ganska mycket, visar det sig. Edward Blom, Fredrik Berggren, Tobias Janius och Stene Isacsson diskuterar hur olika ölglas lyfter smaken, sätter rätt känsla – och ibland sabbar hela upplevelsen.
I det senaste avsnittet av Beernews Deluxe utforskar vi dryckeskärlens betydelse för öldrickandet – från vikingahövdingar till krogen och Roland i Killinggängets film Torsk på Tallinn. Tobias Janius pratar med Beernews ölskribent Fredrik Berggren, gastronomen Edward Blom och krögaren Stene Isacsson om hur rätt glas lyfter smaken och förstärker helhetsupplevelsen.
Om du har lyssnat på Ölpölen, podden där Fredrik Berggren ingår, så vet du att han är besatt av hur öl ska serveras. Han vill att glasen ska vara skinande rena, inte bara sköljda, eftersom minsta smuts kan förstöra både kolsyra och doft. Med inspiration från den amerikanske ölprofilen Alex Kidd (som nyligen intervjuades av Beernews) har han myntat uttrycket smakkristaller – det vill säga bubblorna som fastnar på insidan av glaset när det är dåligt rengjort och avslöjar fett, damm eller andra rester.
– Det spelar ju ingen roll om du serverar ölet i avancerade glas ifall de är smutsiga. Det påverkar både kolsyra och arom. Om det liksom fräser till i ölet, då är det ett dåligt tecken, säger Fredrik Berggren.
Han tycker att om någon har ansträngt sig att brygga ett riktigt gott öl, då ska det också hällas upp på ett sätt som gör smaken rättvisa. Och ett rent glas är en bra början.
– Öl är som mat. Skulle du servera fin mat på en smutsig tallrik? Jag tycker att man måste respektera hela upplevelsen. Och glaset är en viktig del av det.
Edward Blom, gastronom och kulturhistoriker, berättar att öl i Sverige under lång tid dracks ur träsejdlar eller keramikkrus – rejäla men ogenomskinliga kärl som dolde ölets färg och skum. Glas var en sällsynt lyxvara som mest förekom i finare hem och salonger långt in på 1800-talet.
– Det var först när glas började användas mer i vanliga hushåll som man kunde uppfatta ölet med ögat. Då kunde man se färgen, skummet och kolsyran. Samtidigt kom också flaskor med korkstämplar och senare etiketter, vilket gjorde att olika ölsorter blev tydligare och ölet började uppfattas som en definierad produkt.
Edward Blom lyfter också hur glasets form påverkar både smak och doft – särskilt i kombination med mat. Olika ölstilar kräver olika typer av glas, menar han, och valet av glas kan göra stor skillnad för helhetsupplevelsen.
– All riktigt bra öl vill man ju ha i något som fångar doften, för den bär mycket av upplevelsen. Jag dricker hellre ur ett vinprovarglas än en sejdel om det handlar om att njuta. Då känner man mer av komplexiteten i ölet, särskilt om man dricker något belgiskt. En dubbel eller trippel har ju ofta en massa nyanser – frukt, kryddor, jästtoner – och det kommer inte fram i ett rakt glas. Och när man äter mat till ölet blir det ännu viktigare.
Stene Isacsson, som driver ölkrogen Zum Franziskaner i Stockholm, har lång erfarenhet av att arbeta med öl i krogmiljö. För honom är det otänkbart att tumma på glasvalet.
– Jag är benhård när det gäller bryggeriglas. Jag kommer inte hälla upp Landsorts Lager från Nynäshamns Bryggeri i ett veteölglas. Det skär i kroppen. ”Du får dricka din Landsorts Lager, men i ett glas från Nynäshamns Ångbryggeri. Punkt”.
Tobias Janius lyfter sitt favoritglas: det tyska Willi Becher-glaset. Det är ett högt och lätt inåtvikt glas med en form som fungerar för en mängd olika ölstilar.
– Det är lagom kurvigt, lagom volym och håller aromen bra. Jag använder det till nästan alla öl hemma. Jag tycker det är ett av få universalglas som inte känns som en kompromiss.
Fredrik och Tobias är eniga om vilket glas de helst slipper: det breda, raka tumblerliknande glaset som ofta används på hantverksölskrogar.
– Det är ett ganska stort glas med tjock botten. Som ett vanligt dricksglas för vatten. Det är zero effort. Det är så deppigt.
Båda tycker att glaset sätter tonen för hela ölupplevelsen redan innan man smakar.
– Allting annat kan vara perfekt. Fin öl, bra meny, trevlig stämning. Och så kommer det där glaset. Då dör något i mig, säger Fredrik Berggren.
När det gäller olika sätt att inmundiga öl drar Edward Blom en tydlig gräns för vad som är acceptabelt – och den går vid att dricka direkt ur flaskan eller burken.
– Jag tycker det är brutalt och barbariskt. Så behandlar man inte en öl. Man skulle ju inte äta ravioli direkt ur konservburken heller. Det är bara fel.
Den här artikeln bygger på samtalen i det senaste avsnittet av Beernews Deluxe, där Tobias Janius och gästerna gör en riktig djupdykning i ämnet ölglas.
Vill du höra mer – och även få reda på vad det är som Tobias och Fredrik kallar för ”det öliga ölglasglaset”? Bli medlem i Beernews Patreon på patreon.com/beernews
Som medlem i Beernews Patreon får du tillgång till alla avsnitt av podden Beernews Deluxe och bidrar också till att stötta Beernews arbete – så att vi kan fortsätta att vara en nyfiken, granskande och inspirerande röst i ölets tjänst – bli medlem i Beernews Patreon på patreon.com/beernews.
