Veckans lista består av 4 öl vars bakomliggande idé är så urbota korkad att det hela borde ha kasserats – för att sedan aldrig mer nämnas – dagen efter den blöta firmafesten då idén rimligen väcktes till liv. Men de här ölen har – olyckligtvis – funnits på riktigt.
Gigabier, av Tesla
Med smak av dystopisk framtid, lyxfälla och alkoholkonsumtion på autopilot.
När världens mest kontroversiella techmiljardär plötsligt bestämde sig för att fokusera på öl – ja, då kändes det som att verkligheten hade gått på lunchrast. Marknadsförd som “inspirerad av Cybertruck” och bryggd i Berlin med Teslas exklusiva “cyberhumle” lanserades Elon Musks futuristiska ölvision Gigabier på våren 2023.
“Vi vill hylla den 500 år gamla tyska ölbryggningstraditionen Reinheitsgebot” skrev Tesla vid släppet av ölet. Med det i retrospektiv borde vi kanske inte ha blivit så förvånade när Musk valde att fortsätta på det inslagna spåret med tyska renhetslagar då han stod och viftade med armarna vid podiet i Vita Huset några år senare?
3-packet med specialdesignade flaskor, fyllda med stor stark, såldes för det nätta priset av drygt tusen kronor och imponerade måttligt på svenska Tullverket när det visade sig att Tesla tyckte det var rimligt att sälja ölet på svenska marknaden med 18 års åldersgräns i sin webshop. Men tech-gigantens brist på fingertoppskänsla – och den saftiga prislappen – till trots så sålde Gigabier slut. Ölvärlden gick vidare ungefär lika snabbt som aktiekursen rasar efter ett Elon-inlägg på X.
Bottled Instinct, av The Order Of Yoni
För dig som tycker bäst om öl som tar uttrycket ”närproducerat” till låga nivåer.
Hösten 2017 startades den svenska Facebookgruppen Ölgäris som en trygg och inkluderande plattform för ölintresserade kvinnor och ickebinära. Samtidigt så valde ett annat gäng i Polen att se på kvinnlighet och öl ur ett helt annat, milt sagt tvivelaktigt, perspektiv när ölet Bottled Instinct togs fram. Ett öl med vaginala mjölksyrabakterier från en tjeckisk fotomodell.
Ja, du läste rätt. Tyvärr. Det här ölet från det polska företaget The Order of Yoni marknadsfördes som “en upplevelse av kvinnlighet i varje klunk”. Men det man fick var mest förvirring, kväljningar och en känsla av att man borde ta en lång skamdusch.
Gör om – gör rätt, tänkte vi, men det tänkte inte polackerna. Istället tog de även fram ölen Bottled Beauty och Bottled Desire, två nya ölsorter med mjölksyrabakterier från nya underliv. Hur de smakar vet ingen på Beernews redaktion men vi är trots det helt säkra på att de ändå ligger på en egen nivå av smaklöshet.
Hvalur 2, av Brewery Steðji
För dig som är livrädd för veganer eller annat woke nonsense.
Det finns svenska bryggerier som är noga med att se till att deras öl inte innehåller något animaliskt, varken i brygden eller ens i limmet på öletiketterna. Sedan finns det isländska bryggerier – som skiter fullständigt i veganer och istället lägger allt fokus på att fira gamla nordiska högtider och mytologiska gudar. Som när Brewery Steðji bryggde ölet Hvalur 2 som innehöll den kontroversiella råvaran rökta valtestiklar. Var den torrtestiklad? Nej, men det bryggdes tusentals liter och det gick åt en valtestikel till varje vörtkok.
Natursköna Island – känt för domedagsosande vulkaner, svarta döden, torkad haj, den blå lagunen – och sin oförmåga att förstå när någonting gått för långt. Den här hyllningen till vinterguden Þorri bjuder på lika delar galenskap, kulturarv och djurpark. Det hela låter onekligen som ett recept någon fått av en full viking som inte fick delta i Fear Factor runt 2006.
Vad som gör det hela ännu mer isländskt är förstås att man eldar fårspillning under rökningen av valtestiklarna. För ska man blidka de nordiska vintergudarna med något så här svårsmält kan man lika gärna göra det ordentligt. Eller var det någon som sa existentiell kris?
Snake Venom, av Brewmeister
När lacknafta inte bränner bort smaken av stor stark tillräckligt effektivt.
Det är omöjligt att skriva en lista om orimliga öl utan att ha med världens starkaste öl. Det här är slutbossen i spelet om att brygga världens starkaste öl – även om det är diskutabelt om detta ens kan klassas som öl.
Efter att tyska Schorschbräu och skotska Brewdog gått en holmgång i att toppa varandra i konsten att brygga världens starkaste öl under ett antal år så klev till slut Brewmeister, bryggt av skotska bryggeriet Keith, in från avbytarbänken 2013 och drämde till med Snake Venom. Och sedan dess ser det ut att vara slutdiskuterat.
Ett öl så starkt att det snarare borde säljas bakom disk på apotek än på bardisk i en pub. Med sina stöddiga 67,5% alkohol är den starkare än brännvin, den kralligaste whiskyn och till och med Karl-Alfreds spenat. Det här är ölen som säger “håll min lever” och menar det.
–
Ps. Beernews är beroende av starka supporters. För 35 kronor i månaden kan du bli Beernews Patron – då får du exklusiv tillgång till podden Beernews Deluxe plus tävlingar och annat kul. Gå med HÄR.