Världens äldsta klosterbryggeri, tyska Weltenburger Kloster, säljs nu till Münchenbryggeriet Schneider Weisse som ägs av G. Schneider & Sohn, som en del av konsolideringen inom sektorn efter en kraftigt minskad försäljning.
I nästan tusen år har öl bryggts vid det fortfarande aktiva Weltenburger-klostret i Bayern. Bryggerianläggningen på klostret har fram till nu ägts av den katolska kyrkan, även om benediktinermunkarna överlämnade produktionen av deras klassiska öl till personal från Bischofshof-bryggeriet på 1970-talet.
Men nu säljs både bryggeriverksamheten på Weltenburger Kloster och Bischofshofs till Schneider Weisse – men förhoppningen om att öl ska fortsätta att tillverkas vid klostret lever vidare.
Tidningen The Guardian rapporterar att Regenburgers stift och Schneider Weisse enades om försäljningen efter flera år då Weltenburgers verksamhet har gått med förlust vilket innebar att kyrkan var tvungen att skjuta till egna medel för att få det att gå runt.
– Den planerade lösningen skulle kunna avvärja hotet om fullständig stängning eller upplösning av bryggerierna av en investerare utan koppling till regionen, samtidigt som en viktig del av den bayerska bryggtraditionen bevaras på lång sikt, har Till Hedrich, vd för Weltenburger och Bischofshof, sagt till lokala medier enligt The Guardian.
De ekonomiska detaljerna kring försäljningen har inte släppts, men köpet är planerat att slutföras inom ett år, och tanken är att de 21 anställda på Weltenburger ska få behålla sina jobb.
Vad som händer med de 56 personer som i dagsläget är anställda på Bischofshof, grundat 1649, är mer osäkert, men Regensburgs stift har sagt att man arbetar för att hjälpa de uppsagda Bischofshofs-arbetarna att hitta nya jobb.
På sin hemsida skriver Weltenburger-bryggeriet att de har ”stått emot flera bränder, översvämningar, förstörelse och sekularisering samt en order under Andra världskriget om att spränga hela komplexet som ställdes in i sista stund.”
Welenburger Kloster har en halv miljon besökare om året. Förra året firade man sitt 975-årsjubileum som ölproducent.
Precis som i många andra länder sjunker ölkonsumtionen i Tyskland. De senaste 15 åren har landets bryggeriers omsättning sjunkit med en fjärdedel, enligt den tyska bryggerinäringens branschorganisation. 2025 minskade konsumtionen med fem miljoner hektoliter – vilket är den största nedgången på 75 år.
Tyskland är dock fortsatt det land i världen med flest aktiva klosterbryggerier, nio stycken drivs munkar eller deras anställda och ett tionde, det fransciskanska Mallersdorf kloster, drivs av nunnor.
–
Ps. Du prenumererar väl på Beernews nyhetsbrev? Då får du veckans alla nyheter i mejlkorgen varje måndag. Signa upp dig HÄR.